top of page
Search
  • Marián Pentek

Príbeh ženy, čo sa premenila na osu (backstage blog)


Je to už vyše 7 rokov od fotenia tohoto osieho experimentu, ale ešte aj dnes sa pomerne často stretávam s názorom ľudí, ktorí si myslia, že táto osa je celá vyrobená v počítači, nejakou čarovnou technikou podobnou tej vo filme Avatar.

Nie je to tak.

Je to najmä poctivá ručná práca - maľba na telo modelky a následné fotenie a až potom postprodukcia v počítači. Navyše sa nájdu aj takí experti, ktorí si predstavujú, že takáto vec sa dá zbúchať za pol hoďku. Písala mi jednoduchšia slečna, že by chcela také fotky. Že keď budem mať cestu okolo jej mesta, mám sa jej ozvať a dáme fotenie. Uff. Aj by som sa zasmial, lenže...ona to myslela vážne :)

Takže by som rád uviedol veci na pravú mieru a trošku objasnil, ako takáto sranda vlastne vzniká.

Nápad, skica, modelka - na všetkom záleží

Na začiatku je vždy nápad. Takáto vec nevznikne za 5 minút ani za hodinu.

Všetko treba rozkreslit, naplánovať. Skúšať varianty...

Takisto treba nájsť vhodnú modelku so správnymi parametrami. Takéto niečo rozhodne nesadne každej.

Bolo treba dievča so správnymi krivkami nielen na tele, ale aj na tvári. Potreboval som ženu so specifickou tvárou v tvare trojuholníka (výraznými lícami a špicatou bradou), aby bola čo najpodobnejšia hlave osy. Pretože zjednodušene povedané, pri takomto maľovaní na telo ide o výrobu novej textúry na 3D živý model, ktorého parametre sú pevne dané a meniť sa už nedajú. Všetko sa robí len pomocou textúry (maľby).

Takto vyzerala finálna skica, podľa ktorej sme postupovali.

Modelka až z Plzne

O jednej vhodnej kandidátke som vedel. Vendula. Už som ju zažil na jednom workshope a poznal som jej vysoko profesionálny prístup a trpezlivosť. Vpodstate som jej to ušil na mieru. Lenže bola až z Plzne. To je trochu diaľka. Takže keď som zarátal cestu do BA a naspäť, vyšlo mi, že na celú srandu máme 8 hodín. Čo sa môže zdať celkom dosť, ale opak je pravdou.

6 hodín maľovania, 1 hodina fotenia, 1/2 hodina umývania

Pomaľovanie celého tela nám trvalo nejakych 6 hodín. Nám - 3 ľuďom. Ja s priateľkou sme maľovali osu, nanášali farbu štetcami, špongiou aj airbrushom. Vizážistka maľovala oči, mihalnice, zapletala vrkoče a pomáhala, kde bolo treba. Modelka zatiaľ "iba" stála. Veď pohodička, skúste stáť len tak, vačšinou bez pohnutia, 6 hodín vkuse. Žiadna slasť. Po "dokončení" maľovania (v skutočnosti to ešte nebolo dokončené, ale už vážne nebol čas sa s tým srať) sme rýchlo nachystali pozadie, svetlá a šup do fotenia.

Toto bola pre mňa najvzrušujúcejšia časť, zaslúžená čerešnička na torte, na ktorú som sa tešil niekoľko týždňov. Bohužiaľ, na to zostala nejaká hodinka. Ešteže Vendula bola správny človek na správnom mieste. Perfektne pochopila, čo od nej chcem a sypala pózy z rukáva...či skôr spopod chitínového exoskeletu :) Išla tak rýchlo, že sa mi nestíhali nabíjať záblesky. Najradšej by som fotil ešte aspoň ďalšiu hodinu, ale bohužiaľ, majster čas bol neúprosný.

Prišla najkrutejšia chvíľa toho dňa. Osa vošla do sprchy a výsledok našej 6-hodinovej driny pomaly odtekal do septiku. Aj za pomoci mojej priateľky a veľkej špongie na umývanie auta. Moje utrpenie trvalo skoro pol hodinu. Pár obmedzencov si dodnes myslí, že v sprche som bol s osou ja a umývanie som si určite užíval...

Po zhruba hodinke maľovania boli definované hlavné obrysy.

Po ďalších 4 hodinách sa to už celkom podobalo na osu :)

Nečakaný finiš na záver - cesta na vlak

Na cestu na spiatočný vlak zostávala necelá polhodinka, začínalo to byť vážne. V chvate sme balili veci a bežali na bus. V tej rýchlosti sme jaksi nestihli skontrolovať počet lístkov...takže sa o to postarali páni revízori a to dôkladne. Chuji drevení. Našťastie na osu lístok vyšiel, tak ju pustili pomedzi svoje tučné pupky a slizké pazúre a ona šťastlivo stihla v poslednej chvíli naskočiť do vlaku...

To ešte nie je koniec?

Tým však moje úsilie zďaleka neskončilo. Nasledovali hodiny retušovania, opravovania nedokonalostí bodypaintingu, hľadania postupov a fígľov v postprocese. Ale o tom niekedy inokedy.

Výsledok pred a po postprocese môžete porovnať sami:

Ukážka fotky PRED a PO retuši.

Ukážka fotky PRED a PO retuši.

Na tomto náročnom i čarovnom projekte spolupracovali títo šikovní ľudia, ktorým týmto ďakujem:

bodypainting: Andrea Borárošová

make-up: Barbora Krišková

idea, bodypaint, foto, postproces: Marián Pentek

123 views0 comments
bottom of page